Liturgia, nauczanie, duchowość, sakramenty

 

Blog powstał z myślą o propagowaniu tradycyjnej katolickiej pobożności oraz tradycyjnej liturgii. Msza trydencka, którą określa się oficjalnie jako nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, jest najlepszym zwierciadłem Kościoła przed Soborem Watykańskim II i zarazem przed nastaniem kryzysu, który objawił się w katolickiej wspólnocie w drugiej połowie XX. wieku. Oprócz tego, skupiamy się na recenzjach wartościowych publikacji, opisujemy godne polecenia dewocjonalia, przedrukowujemy najlepsze teksty katolickie. Zapraszamy do lektury i komentowania!

Tysiące katolików oddało się Krwi Chrystusa

Ponad 88 tysięcy polskich katolików odmówiło Akt osobistego poświęcenia się Najdroższej Krwi Chrystusa – to efekt kampanii zorganizowanej przez Instytut Ks. Skargi. Nazwiska wszystkich uczestników akcji zostały wpisane na specjalnych zwojach, które przedstawiciele Fundacji złożyli w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Na straży V i VI przykazania Dekalogu

Gdyby ludzie kierowali się w swoim postępowaniu przykazaniami Dekalogu, to wówczas świat nawet, jeśli nie zmieniłby się w utopię, stałby się po prostu lepszy. Niestety Boże Prawo jest nie tylko łamane, ale (co jest dużo bardziej niebezpieczne) relatywizowane, a nawet są z niego eliminowane niektóre zapisy.

Brelok, który dodał odwagi ponad milionowej rzeszy katolików - Mt 10,33

Akcja "Nie wstydzę się Jezusa" stanowiła przełom w historii polskiego internetu i organizacji non-profit. Po raz pierwszy na głęboką wodę wypłynęła inicjatywa na wskroś katolicka, w pełni osadzona na tradycji i wierze, jaką niezmiennie głosi Kościół. Wszystko to wyrosło na fundamencie oporu wobec próby zainstalowania w Polsce nowej "mody" - na ściąganie krzyży z miejsc publicznych. Symbolem tego masowego sprzeciwu stał się mały brelok z krzyżem i hasłem z Ewangelii św. Mateusza (Mt 10,33).

Biskup Fellay: Papież Franciszek nam sprzyja. I jest przy tym nieprzewidywalny

Wielu ciekawych wypowiedzi udzielił w ostatnim czasie Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Wspólnota katolickich tradycjonalistów, która wciąż nie posiada oficjalnej aprobaty Stolicy Apostolskiej, rozwija swoją działalność w wielu krajach, co nie uchodzi uwagi papieża Franciszka. Dzień przed tegorocznym Marszem dla Życia i Rodziny, bp Fellay spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, podczas której poruszył szeroko m. in. kwestię stosunków Bractwa z papieżem Franciszkiem i Watykanem.

Czy wiesz, że... Kilka faktów o tradycyjnej liturgii

Czy wiesz, że Msza, o której pisze św. Faustyna i o. Pio a także większość znanych ci świętych to tzw. Msza trydencka? Czy wiesz, że o 1970 roku Msza Święta w Kościele katolickim wyglądała zupełnie inaczej niż dziś? Jeśli nie, to warto, byś przeczytał ten artykuł.

Jubileusz reformacji, czyli jak liberalni hierarchowie rozmontowują Tradycję katolicką

Zapowiadana przez kardynała Kaspera z niemieckiego episkopatu nowa faza recepcji Soboru Watykańskiego II ma dotyczyć m.in. ożywienia tak zwanego dialogu ekumenicznego. W roku 2017 przypadnie pięćsetna rocznica wybuchu reformacji. Z tej okazji mnożą się wypowiedzi niemieckich hierarchów świadczące, iż Kościół katolicki w Niemczech nie zamierza tylko upamiętniać (gedenken), ale również świętować (feiern) to wydarzenie w pełnej łączności z niemiecką wspólnotą ewangelicką.

Rodzice, opowiadajcie dzieciom o Zbawicielu!

W dzieciach odbija się przewrotność rodziców. I przeciwnie, cnoty ich przechodzą na dzieci. Prośmy Boga gorąco, by zmienił serca rodzicielskie, a niezawodnie zmieni się także usposobienie domowników. Jak piękną byłoby rzeczą, gdyby ojciec lub matka wskazywali od czasu do czasu malcom na wizerunek ukrzyżowanego Zbawiciela i uczyli je, jak wielka jest złość grzechu i jak nieskończenie miłosierny jest Bóg! Niestety, w obecnych czasach rodzice wstydziliby się to uczynić! Nic tak nie wzrusza młodego umysłu, jak wspomnienie o Zbawicielu, który z miłości ku ludziom umarł na krzyżu. Na dowód tego opowiem wam prawdziwe zdarzenie.

Abp. Teodorowicz: Przewrotność modernistów

Jeżeli system modernistyczny przestawię człowiekowi wierzącemu, to od razu dostanę jego odpowiedź: przecież ten system zabiera mi całą wiarę! Istotnie tak jest; modernizm zmienia samo pojęcie aktu wiary, modernizm mówi człowiekowi wierzącemu i praktykującemu: tyś dotąd w sakramentach szukał łaski uświęcającej: wiedz odtąd, że to są tylko znaki, symbole twego uczucia religijnego; tyś dotąd w ewangelii widział księgę natchnioną - wiedz jednak, że jej natchnienie niczym się nie różni od natchnienia wieszczów twoich; tyś w Kościele widział Chrystusa nauczającego i rozkazującego - wiedz jednak, że Kościół jest tylko emanacją historycznej ewolucji i uczuć wierzących, że autorytet w ścisłym tego znaczeniu nie istnieje; ty na klęczkach odmawiając Credo, wywoływałeś w myśli i słowach dogmat po dogmacie wiary, objawionej ci przez Chrystusa i Kościół – wiedz jednak o tym odtąd, że Bóg się objawia każdemu człowiekowi z osobna bez potrzeby jakichś objawień osobnych; wiedz o tym, że dogmaty tworzone były przez uczucia religijne, które z konieczności przyoblekały się w formę, a te się skraplały już to w kulcie zewnętrznym, już też w doktrynie. Czyż więc człowiek wierzący nie czuje się od razu jakby ograbiony ze wszystkiego, co stanowi istotę jego wierzeń i jego praktyk?

Wywiad z koordynatorem akcji "Nie dla bluźnierczych koncertów Behemotha"

Jeśli nie chcecie obudzić się w kraju, w którym dzieci i młodzież, jak gdyby nigdy nic, uczęszczają na czarne msze; gdzie propagowana jest nienawiść do Pana Boga oraz wszystko to, co nikczemne i ohydne, zaprotestujcie! – wzywa Maciej Maleszyk z Krucjaty Młodych, opisując cele protestu podjętego za pośrednictwem naszego serwisu.

Śmierć arcybiskupa

Był On autorytetem „moralnym” i dyżurnym Gazety Wyborczej, TVN24 , Polsatu i wielu polsko-języcznych, wrogich Polsce gadzinówek. Popierał ugrupowania polityczne związane z żydo-komuną i libertynskimi żydo-germano-rusami. Pod koniec jazgotu, inwektyw, oskarżeń i pomówień ze strony sympatyków grabarzy Polski, w kierunku patriotycznej części społeczeństwa, sympatyzującącego po części z PIS-em, zdecydowałem się na swój komentarz.

1 | 
2 |