Liturgia, nauczanie, duchowość, sakramenty

 

Blog powstał z myślą o propagowaniu tradycyjnej katolickiej pobożności oraz tradycyjnej liturgii. Msza trydencka, którą określa się oficjalnie jako nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, jest najlepszym zwierciadłem Kościoła przed Soborem Watykańskim II i zarazem przed nastaniem kryzysu, który objawił się w katolickiej wspólnocie w drugiej połowie XX. wieku. Oprócz tego, skupiamy się na recenzjach wartościowych publikacji, opisujemy godne polecenia dewocjonalia, przedrukowujemy najlepsze teksty katolickie. Zapraszamy do lektury i komentowania!

Siła tradycyjnego wychowania

sila-tradycyjnego-wychowania

Jesteśmy w Polsce świadkami zatrzymania pewnego istotnego trendu – rewolucyjnej przemiany społeczno-kulturowej w zakresie podejścia do wychowania i edukacji. Po dekadach postępującej erozji więzi społecznych na poziomie rodziny i paralelnej do nich ekspansji pozadomowych lub zastępczych systemów wychowawczych, ponownie rosnąć zaczęła liczba osób decydujących się na samodzielne wychowywanie własnych dzieci.

Co mówimy Bogu w modlitwie "Ojcze nasz"?

Jedyna modlitwa, której słowa polecił odmawiać sam Jezus. Sześć najważniejszych próśb człowieka do Boga. Znasz je na pamięć, ale czy rozumiesz ich sens? Sprawdź, co kryje się za słowami każdego "Ojcze nasz", które wypowiadasz.

Tysiące katolików oddało się Krwi Chrystusa

Ponad 88 tysięcy polskich katolików odmówiło Akt osobistego poświęcenia się Najdroższej Krwi Chrystusa – to efekt kampanii zorganizowanej przez Instytut Ks. Skargi. Nazwiska wszystkich uczestników akcji zostały wpisane na specjalnych zwojach, które przedstawiciele Fundacji złożyli w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Na straży V i VI przykazania Dekalogu

Gdyby ludzie kierowali się w swoim postępowaniu przykazaniami Dekalogu, to wówczas świat nawet, jeśli nie zmieniłby się w utopię, stałby się po prostu lepszy. Niestety Boże Prawo jest nie tylko łamane, ale (co jest dużo bardziej niebezpieczne) relatywizowane, a nawet są z niego eliminowane niektóre zapisy.

Brelok, który dodał odwagi ponad milionowej rzeszy katolików - Mt 10,33

Akcja "Nie wstydzę się Jezusa" stanowiła przełom w historii polskiego internetu i organizacji non-profit. Po raz pierwszy na głęboką wodę wypłynęła inicjatywa na wskroś katolicka, w pełni osadzona na tradycji i wierze, jaką niezmiennie głosi Kościół. Wszystko to wyrosło na fundamencie oporu wobec próby zainstalowania w Polsce nowej "mody" - na ściąganie krzyży z miejsc publicznych. Symbolem tego masowego sprzeciwu stał się mały brelok z krzyżem i hasłem z Ewangelii św. Mateusza (Mt 10,33).

Biskup Fellay: Papież Franciszek nam sprzyja. I jest przy tym nieprzewidywalny

Wielu ciekawych wypowiedzi udzielił w ostatnim czasie Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Wspólnota katolickich tradycjonalistów, która wciąż nie posiada oficjalnej aprobaty Stolicy Apostolskiej, rozwija swoją działalność w wielu krajach, co nie uchodzi uwagi papieża Franciszka. Dzień przed tegorocznym Marszem dla Życia i Rodziny, bp Fellay spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, podczas której poruszył szeroko m. in. kwestię stosunków Bractwa z papieżem Franciszkiem i Watykanem.

Czy wiesz, że... Kilka faktów o tradycyjnej liturgii

Czy wiesz, że Msza, o której pisze św. Faustyna i o. Pio a także większość znanych ci świętych to tzw. Msza trydencka? Czy wiesz, że o 1970 roku Msza Święta w Kościele katolickim wyglądała zupełnie inaczej niż dziś? Jeśli nie, to warto, byś przeczytał ten artykuł.

Jubileusz reformacji, czyli jak liberalni hierarchowie rozmontowują Tradycję katolicką

Zapowiadana przez kardynała Kaspera z niemieckiego episkopatu nowa faza recepcji Soboru Watykańskiego II ma dotyczyć m.in. ożywienia tak zwanego dialogu ekumenicznego. W roku 2017 przypadnie pięćsetna rocznica wybuchu reformacji. Z tej okazji mnożą się wypowiedzi niemieckich hierarchów świadczące, iż Kościół katolicki w Niemczech nie zamierza tylko upamiętniać (gedenken), ale również świętować (feiern) to wydarzenie w pełnej łączności z niemiecką wspólnotą ewangelicką.

Rodzice, opowiadajcie dzieciom o Zbawicielu!

W dzieciach odbija się przewrotność rodziców. I przeciwnie, cnoty ich przechodzą na dzieci. Prośmy Boga gorąco, by zmienił serca rodzicielskie, a niezawodnie zmieni się także usposobienie domowników. Jak piękną byłoby rzeczą, gdyby ojciec lub matka wskazywali od czasu do czasu malcom na wizerunek ukrzyżowanego Zbawiciela i uczyli je, jak wielka jest złość grzechu i jak nieskończenie miłosierny jest Bóg! Niestety, w obecnych czasach rodzice wstydziliby się to uczynić! Nic tak nie wzrusza młodego umysłu, jak wspomnienie o Zbawicielu, który z miłości ku ludziom umarł na krzyżu. Na dowód tego opowiem wam prawdziwe zdarzenie.

Abp. Teodorowicz: Przewrotność modernistów

Jeżeli system modernistyczny przestawię człowiekowi wierzącemu, to od razu dostanę jego odpowiedź: przecież ten system zabiera mi całą wiarę! Istotnie tak jest; modernizm zmienia samo pojęcie aktu wiary, modernizm mówi człowiekowi wierzącemu i praktykującemu: tyś dotąd w sakramentach szukał łaski uświęcającej: wiedz odtąd, że to są tylko znaki, symbole twego uczucia religijnego; tyś dotąd w ewangelii widział księgę natchnioną - wiedz jednak, że jej natchnienie niczym się nie różni od natchnienia wieszczów twoich; tyś w Kościele widział Chrystusa nauczającego i rozkazującego - wiedz jednak, że Kościół jest tylko emanacją historycznej ewolucji i uczuć wierzących, że autorytet w ścisłym tego znaczeniu nie istnieje; ty na klęczkach odmawiając Credo, wywoływałeś w myśli i słowach dogmat po dogmacie wiary, objawionej ci przez Chrystusa i Kościół – wiedz jednak o tym odtąd, że Bóg się objawia każdemu człowiekowi z osobna bez potrzeby jakichś objawień osobnych; wiedz o tym, że dogmaty tworzone były przez uczucia religijne, które z konieczności przyoblekały się w formę, a te się skraplały już to w kulcie zewnętrznym, już też w doktrynie. Czyż więc człowiek wierzący nie czuje się od razu jakby ograbiony ze wszystkiego, co stanowi istotę jego wierzeń i jego praktyk?

1 | 
2 |